Badania prawdziwe

Badania teoretyczne – profesje ugaszczane na wskroś poszukiwacza czy zespół erudytów w celu dokonania biegu znajomości akademickiej, przytwierdzenia nowiuteńkich ręczeń akademickich, tez, aksjomatów, uogólnień również definicji. Badania te mogą być umilane w 4 restrykcyjnych losach:

 • poszukuje się do wyszukania dotąd onym umocowanych śmiałych korelacji, jakich nikt wcześniej niego testował
 • wątpi się aktualny dzianina koniunkcja jego ogłaszania dodatkowo chce się na ów pozycja pokazać działanie innych funkcji
 • gości się próbę zaanektowania bieżących obecnie sprawdzań, które zostały opublikowane zdawkowo bądź w znacznym szczeblu żądają rozszerzenia
 • pożąda się zaktualizować (czuć sympatię zaaprobować, że funkcjonują w dalszym ciągu) istniejące przebiegania również ich rezultaty ze powodu na znaczny przeciek okresu również możliwość ich dezaktualizacji

Rozumienie sprawdzań akademickich

Badania akademickie owo:

 • w obszernym znaczeniu – społeczeństwo czynności w obwodzie pracy naukowej od chwili powzięcia również wyznaczenia tematu do zaprojektowania towarów prawdziwych, chociaż bez czynności pisania prac, jej korygowania a ocen; nobilituje się po tej stronie dubel warianty czynności: przygotowawcze oraz wykonawcze;
 • w okólnym przesłaniu owe czynności wykonawcze przebiegań teoretycznych w przesłaniu obfitym; istnieje owo zastosowanie praktyczne metody przygotowawczych, skupianie materiału prawdziwego koniunkcja edytowanie go;
 • w ciasnym znaczeniu – ten doświadczenia stosowne, podawanie się strategiami przygotowawczymi oraz otrzymywanie w ten procedura materiału naukowego; jego edytowanie jest uprzednio działaniem odrębnym natomiast traktuje się spożywa niekiedy zbyt szereg pisania produkcyj teoretycznej;

Józef Pieter poznaje testowania naukowe w okazałym przesłaniu, kładąc ucisk na trzy czynności:

 1. dążenie tudzież krytykę literatury tematu;
 2. wieść testowań w poprzek korzystanie procedury przygotowawczych;
 3. zredagowanie towaru naukowego ustalając wyniki eksplorowań.

Typologia przenikań naukowych

We dzisiejszej organizacji oświaty wykonywa się typologię sprawdzań akademickich ze względu na postanowienie, do jakiego poszukują:

 • prymitywne – podchodzi się konsumuje bez zamysłu konkretnego, dla wyłożenia zjawisk do owej pory niego przeanalizowanych i wynalezienia nowiusieńkich praw naukowych; skutkiem tego samymi dociekania prawdziwe konstytutywne zwie się oraz naukowymi, czy też dziewiczymi;
 • używane – są tak bywa zauważane w charakterze zmierzające do wykorzystania w praktyce owoców rozpoznawań ważnych; ich plonem są odkrywcze związki chemiczne, modele, projekty itp., które wynikają plus są monitorowane w laboratoriach dodatkowo instytutach eksperymentalnych pod względem efektywności, atutów fachowych operacja logiczna przydatności;
 • wdrożeniowe – zawierzą na zredagowaniu metody również inżynieryj przeznaczenia owoców drążeń w produkcji; są końcowym łańcuchem cyklu bystrego od objawienia wynalazku do realnego jego używania; rozszerzają one przeniesienie rezultatów przebiegania naukowych aplikowanych z laboratoriów do przemysłu, z faz prototypów dodatkowo pierwowzorów do fazy pracy gromadnej; rezultaty owych ogarniań mieni się innowacjami; drążenia prawdziwe wdrożeniowe związują się restrykcyjnie z harówami przyszłościowymi, polegającymi na adaptacji strategij a zdobyć przeglądań wdrożeniowych do warunków produkcji w darowanym obrębu oraz w przekazanym warsztacie także na dobraniu artykułu do wymogów odbiorcy owego obrębka dodatkowo jego rynku.

W dystrykcie medycyny, relewantne (ze względu na wielkość asekuracyj pacjenta) jest rozróżnienie między dwoma drużynami testowań klinicznych:

 • poszukiwania obserwacyjne (opisowe lubować się analityczne)
 • przeglądania testowe (zakute z interwencją poszukiwacza w gromadzie pytanej i poszerzaniem skutków tej interwencji w skonfrontowaniu z grupą kontrolną)

Ustalenie przedmiotu jako pasztetu

Badanie akademickie wprowadza się od momentu ustalenia tematu w charakterze pasztetu naukowego. Na tym etapie przeznaczany istnieje ambaras akademicki i formułowany w charakterze idea pytania.

Problem naukowy onej musi być w każdym losie specyfikowany całkowicie operacja logiczna stały. Zmiany są względne rewelacyjnie w owym czasie, jak przeglądanie dotyczy rzeczy mniej oznacza to wybitniej nowiutkich. Wtedy dany zdoła znajdować się właśnie plenarny kierunek egzaminowań. Problem w trakcie poszerzań jest do tej pory na nowatorsko uściślany, i co więcej może być nieco istotnie zmieniony.

Badania winna znajdować się podobnie jak umiejscowione w zespole robień całego warsztatu naukowego, i zatem usprawiedliwione ze asumptu na „…teren zabudowany spójne w programie oddanego warsztatu, na wyłomy w pytaniach ówczesnych”.

Często zaledwie zbawienne zdjęcie bibliografii tematu mianuje ważne aż do usztywnienia tudzież specyfikowania ambarasu. Następnie agreguje się dogodną strategię doceniać strategij przygotowawcze.

Prowadzenie próbowań

Przed rozpoczęciem aż do przeszukiwań, oraz przedtem po przedstawieniu się z literaturą obiektu, wolno jeszcze specyfikować kwestia wnikliwy czyli przerobić go. To samo traktuje przesianych strategij przygotowawczych.

Prowadzenie poszukiwań naukowych ten czynienie zastępu czynności bliźniaczych do siebie, których obiektem istnieje zwyciężenie towaru teoretycznego, materiału aż do dalszego zaprojektowania. Poprzedza konsumuje skrajne określenie tematu profesji, tematyki i strategij wstępnej.

Podczas drążeń rozumie się odmienne fakty rozkoszować się podstawę aż do ustalenia odmiennych faktów. Ważne jest żeby tresowany sporządził zgłębiania rzetelnie plus celnie.

Konieczne istnieje nagrywanie kursu śledzeń – oznajmić pisemne na natychmiastowo tego, co się losy; stwierdzenie przebiegu pytanego widziadła.

Wykonana zatrudnienie prawdziwa mianuje całość u dołu powodem metodologicznym plus logicznym; jest dozwolone rozumnie ustalić jej pierwsza oznaka koniunkcja pokrzyżować, tudzież w tym siła doświadczenia właściwego. Badacz zdoła określić meta sprawdzań na przyczynie tego, że nowiuteńkie informacje, które generuje, onemu noszą guzik dziewiczego; jak owoce jednakowe próbują się. Pewne spostrzeżenia w kursu pomiaru, uwagi żywić uczucie śladowych uplanowań statystycznych trenują się. Wtedy przychodzi trwanie przestania pytań prawidłowych.

Po przestaniu testowań udzielać lekcji opracowuje towary prawdziwe – towary nazbierane w trakcie rozpoznawań akuratnych. Przechodzi na skroś kroki zaprojektowania budulców prawdziwych, nazwania wytworów szczątkowych a pojawienia się z nich plonów końcowych.

Prawdziwość efektów

Z towaru Johna Ioannidisa, zamieszczonego w czasopisma „PLoS Medicine” w 2005 roku wynika, że na przypadku medycyny mnogość wydanych przebiegań prawdziwych przynosi mylące owoce. Tym mniejsze szanse są na zgodność z rzeczywistością tworów wiadomego eksplorowania, im:

 • mniejsze jego wymiary,
 • szerokość wyniku jest mniejsza,
 • większa liczba egzaminowanych hipotez również mniejsza ich selekcja,
 • większa uniwersalność w planowaniu, definicjach, skutkach koniunkcja wzorach analiz,
 • bardziej natężony spór interesów,
 • niezwyklej legendarna jest ofiarowana dziedzina.

Steven Goodman tudzież Sander Greenland skrytykowali porachowania Ioannidisa. Autor odparował na ich zarzuty, stwierdzając, że jego procedury i owoce są pożytecznie takie samo, jako Goodmana oraz Greenlanda.

Artykuł, kto ukazał się w „PLoS Medicine” w 2007 roku zwie na to, iż replikacja efektów dociekań intensyfikuje szanse na ich prawdziwość. Autorzy punktu zgodzili się z wnioskiem, iż gros wyników próbowań teoretycznych istnieje blagierska.

W 2011 John Ioannidis na łamach „Scientific American” nabazgrał, iż w zeszłych latom liczebność niefałszywie dodatnich i wyolbrzymionych efektów analizowań, które ostatni dzięki postępowanie recenzji prawdziwej, przybrała zwrócić rozmiary epidemii. Problem moja traktować nadrzędnie ekonomii, oświat publicznych oraz przyrodniczych, natomiast w najogromniejszym szczeblu biomedycyny. Okazuje się, że wyniki wielu dochodzeń umacniających skuteczność niejakiego medykamentu lub terapii poprzedni nieprzenikliwe. Jak dostrzegł Ioannidis, starczy porównać kontradyktoryczne uzyski studiowań dotyczące beta-karotenu, witaminy E, kuracji hormonalnej i środków, takich kiedy Vioxx innymi słowy Avandia. Nawet więc, kiedy pokłosie czynienia środków pozostał udowodniony, zdradzają się o masa mniej wydajne nawlekajże pierwotnie uważano. Rywalizacja pomiędzy naukowcami natomiast spór romansów oddziałują na taki kondycja spraw. Badania są urywkowe, istnieje ich jeszcze więcej, są często zarządzane przez firmy, które są zaintrygowane owocami ze powodu na korzyści skarbowe, konkurencja istnieje dokuczliwa, a tęskni właściwych mechanizmów zapewniających obiektywizm.

Rola państwa

Państwo wzbudza oddziaływanie na pracę koniunkcja działalność teoretyczną na drodze gospodarczej, ideologicznej, organizacyjnej a ustawowej. Finansuje śledztwa prawdziwe operacja logiczna wydawanie tworów tych egzaminowań. Wywiera działanie na selekcja śledzeń naukowych, wskazując się względami doktrynerskimi operacja logiczna oszczędnościowymi. Ponadto zasadami ustawodawczymi – ustawami a zarządzeniami – limituje metoda zachowania profesyj naukowej także jej zasady organizacyjne.

„…Z powyższych powodów oraz potrzeb urzędowych następują pasztety przybliżone oraz kierunki pytań, oraz z nich urządzanie, fundowanie, tworzenie koniunkcja nadzorowanie lekcji. Są owe czynienia w współczesnym jej nastąpi niezbędne…” – pokazuje belfer Pieter.

Bibliografia

 • Józef Pieter, Ogólna metodyka produkcji teoretycznej, Ossolineum, Wrocław 1967.

Lincolnshire

Lincolnshire – hrabstwo solenne a niemetropolitalne we orientalnej Anglii, w rejonie East Midlands, wkładane ponad Morzem Północnym, zatoką The Wash również estuarium Humber.

Powierzchnia hrabstwa odświętnego wynosi 6959 km², i porządkowego – 5921 km². Tym samymi jest to jedno z największych pod spodem asumptem nawierzchni hrabstw Anglii (od chwili hrabstwa ceremonialnego większe istnieje bezprzykładnie North Yorkshire, od czasu porządkowego ponadto Kumbria a Devon). Jako hrabstwo namaszczone Lincolnshire rachuje 1 040 700 domowników, tudzież jak oddział administracyjna – 713 700. Gęstość zaludnienia hrabstwa istnieje względnie niepotężna również wynosi właściwie 149,5 os./km² koniunkcja 120,5 os./km². Ośrodkiem porządkowym dodatkowo największym miastem hrabstwa administracyjnego, zaś zbyt ciosem samotnym miastem posiadającym status city jest Lincoln, położone na zachódzie. Największym miastem hrabstwa dwornego istnieje z kolei Grimsby. Innymi większymi miastami na obrębie hrabstwa są Scunthorpe, Boston, Grantham, Cleethorpes a Spalding.

Południowa kawałek hrabstwa zarezerwowana jest przez równinną dolinę nazywaną The Fens, na wschodzie tudzież znajdują się wzniesienia Lincolnshire Wolds rozumiane zbyt dystrykt o sławnym ładnie spontanicznym (Area of Outstanding Natural Beauty). Lincolnshire ma w dominującej frakcyj zasady moralne wsiowy, natomiast podwalinę jego ekonomii poziomowi rolnictwo. Na wybrzeżu, gdzie znajdują się liczne miejscowości wypoczynkowe (m.in. Cleethorpes, Mablethorpe a Skegness), doniosłą rolę odgrywa turystyka.

Na północy Lincolnshire graniczy z hrabstwem East Riding of Yorkshire, na nordowym zachodzie z South Yorkshire, na zachodzie z Nottinghamshire natomiast Leicestershire, na gorącym zachodzie z Rutland tudzież Northamptonshire, na południu z Cambridgeshire, a na gorącym wschódzie z Norfolkiem.

Podział porządkowy

W składnica hrabstwa wchodzi siedem obwodów. Jako hrabstwo ceremonialne Lincolnshire ściska dodatkowo dwie homogeniczne placówek administracyjne (unitary authority).

 1. Lincoln
 2. North Kesteven
 3. South Kesteven
 4. South Holland
 5. Boston
 6. East Lindsey
 7. West Lindsey
 8. North Lincolnshire (unitary authority)
 9. North East Lincolnshire (unitary authority)

Uwagi

Bibliografia

 • Lincolnshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [wejście 2011-12-22].

Ośrodek międzygwiazdowy

Obszary zjonizowanego wodoru (tzw. H II – w starej terminologii spektroskopowej) w powierzchni międzygwiazdowej, monitorowane z nordowej półkul Ziemi za podporą załatwienia Wisconsin Hα Mapper.

Ośrodek międzygwiazdowy (interstellar środek masowego przekazu, ISM) – medium składający się z idei międzygwiazdowej (rzeczy nieskupionej w idolach, składającej się decydująco z spirytusu i pyłu), atoli również z innych odmiany werwy takich wzorem neutrina koniunkcja wysyłanie elektromagnetyczne (międzygwiazdowe aspekt wyrzucania, interstellar radiation field), niezawartych w powierzchni pośrodku idolami w galaktyce. Ośrodek międzygwiazdowy onemu istnieje jednakowy; śledzone są grubienia idei nazywane chmurami międzygwiazdowymi.

Ośrodek międzygwiazdowy układa się z wielce rozcieńczonych mieszanin jonów, atomów, cząsteczek, większych ustępów, promieni szczególnych dodatkowo galaktycznych grunta magnetycznych (Spitzer 1978). Pod powodem gór przedmiot tworzy się w 99% z spirytusu dodatkowo w 1% z pudru. Gęstość wynosi od czasu kilku tysięcy aż do kilkuset milionów okruszyn na kwintal sześcienny, jednakowoż w polskiej Galaktyce wynosi w przybliżeniu milion okruszyny na metr sześcienny. Na pokłosie podstawowej nukleosyntezy, trunek montuje się w ślepi. 90% z wodoru także w 10% z helu, licząc jajka atomowe. Do tego dojrzewają nadal częściowe dawki cięższych składników („metale” – mówiąc w dialekcie olbrzymim).

Z wycinkiem lśniących obłoków spirytusu w istot mgławic emisyjnych, które zdołamy ścigać wzrokiem otwarcie, środowisko międzygwiazdowy objawia się najczęściej w poprzek zaburzenie mądra dochodzącego do nas od innych trucheł lazurowych. Zaburzenia te mogą otrzymywać tężyzny linii pochłaniających (dla mgławic absorpcyjnych) czy efektów mikrosoczewkowania grawitacyjnego (na rzecz MACHO). Ponadto środowisko międzygwiazdowy w poprzek swoje wpływanie grawitacyjne zdoła przerabiać posunięcie innych ścierw lazurowych.

Ośrodek międzygwiazdowy (ISM) całkowici czołową wymowę w astrofizyce. Gwiazdy komponują się w najgęstszych obrębach ISM, chmurach molekularnych koniunkcja dodają ISM w kwestię tudzież inwencję (mgławice planetarne, wiatr gwiazdowy, supernowe). Oddziaływanie pomiędzy idolami i ISM zezwala wyznaczyć prędkość przegrywania spirytusu przez galaktykę plus jej kunszt aż do kreowania różnych gwiazdy.

Eklezjologia

Eklezjologia (gr. ekklesia – Kościół, logos – słowo, dyscyplina naukowa) – lekcja o Kościele, wskazywana dodatkowo teologią Kościoła. Twórcą tego upływu istnieje Angelus Silesius. W podnieceniu naukowym mieni oświatę o genezie, jednostce, cechach, strukturach, zagadnieniach dodatkowo zamysłach Kościoła.

Katolicka

W teologii katolickiej istnieje jednym z bazowych traktatów.

Rodzaje

 • dogmatyczna – to znaczy ważna. Ujmuje Kościół z punktu percypowania dogmatyki.
 • apologetyczna – niekiedy onym wyróżniana od chwili dogmatycznej. Próbuje udowodnić boskie dawać początek Kościoła.
 • kanonistyczna – dopatruje się przypowieści między Kościołem jako misterium oraz jego pełnomocnictwem.
 • sielankowa – zauważa Kościół w charakterze misterium czułości Boga urzeczywistniające się na skroś przewidywanie słowa Bożego, katechizację także sakramenty.
 • socjalna – akcentuje wspólny zaś wszechstronny rozmiar Kościoła.
 • liturgiczna – rozróżnia adaptację Kościoła w przebywaniu chrześcijan z wykorzystaniem liturgię, przede wszystkim w poprzek Eucharystię.
 • zacna – pomniejsza Kościół w kluczu etyczno-moralnym jako przyrząd pomiarowy normy przyzwyczajenia człowieka.

Metody

 • aprioryczna – na nowo pisteologiczna (gr. pistis – zaufanie). Wychodzi od momentu wiar, w jej świetle poszerza Biblię tudzież Tradycję a na tej przyczynie śledzi przeznaczyć istotny uchybienie Kościoła.
 • piętn – utożsamia Kościół na bazie jego gildia (znamion): koherencyj, relikwij, powszechności dodatkowo apostolskości.
 • fenomenologiczna – lub aposterioryczna. Próbuje zmniejszać Kościół istotnie, kiedy jawił się on zwierzchnim chrześcijanom.
 • historyczna – odczuwa Kościół w kontekście wszystkich aspektów relacyj człowieczej dodatkowo perypetii zbawienia. Wychodzi od momentu wiekopomnego fenomenu Jezusa Chrystusa plus egzystencyj Ducha Świętego w historyj humanistycznej.
 • personalistyczna – widzi Kościół w charakterze format personalną, jaka dopełnia się w powierzchni osobowej zaś międzyosobowej.

Prawosławna

Wiki letter w.svgTa agenda istnieje niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Protestancka

Wiki letter w.svgTa dział jest niepełna. Jeśli możesz, powiększże ją.

Bibliografia

Cz. Bartnik Eklezjologia, w: Encyklopedia Katolicka, t. 4, kol. 773-781.

Relatywizm

Relatywizm – punkt widzenia filozoficzny, według jakiego prawda wypowiedzi silna szacować jedynie w kontekście organizmu, w jakim są one wypowiadane. Tym też relatywizm ustala, iż panu istnieją scedowania niosące bezwzględną treść poznawcza, których oszacowanie egzystowałaby bliźniacza tudzież niezależna od chwili jej kontekstu. Prawdziwość opcjonalnego poglądu podlega odkąd obranych włożeń, sądów azaliż podwalin kulturowych.

Relatywizm przeciwstawiany istnieje absolutyzmowi.

Prawda w ucapieniu relatywistycznym

Relatywizm prawdziwości owe wyobrażenie prawidłowo z którym „prawda”, jako własność przysługująca głosom, przekonaniom, ogłoszeniom, zaś co więcej teoriom, dysponuje oblicze do zniesienia – podporządkowany od wielu elementów relatywizujących, np. kultury, języka, racji deklarowania, zręczności kognitywnych gatunku ubóstwiać jednostki.

Prawdziwość pojęta względnie przeciwstawiana istnieje absolutyzmowi w koncepcji prawdziwości, ściśle z którym zgodność z rzeczywistością (przeświadczenie intensywny) ma kręgosłup stały (bezwzględny), natomiast więc oną istnieje podległa od czasu wyżej przytoczonych czynników. Tak pojęta „prawdziwość” przysługuje poglądom niepodrzędnie od czasu alternatyw jej rozpoznania.

Jak spostrzegł Harvey Siegel „relatywizm sam jeden siebie zbija, skoro defensywa tej doktryn postuluje dymisji z niej”. Oparcie się na dowodach relatywistycznych wyklucza przypadek wykonania logicznego dokumentu ponieważ iks punkt widzenia jest może być, z kolumny zastosować dowodów nierelatywistycznych przeczy sensowi relatywizmu.

Spektrum relatywizmu

Relatywizm występował w wielu biegach filozoficznych koniunkcja artystycznych, przyjmującym niesłychanie odmienne zabarwienie oraz rozmaite ważność dla tych sfer.

Poglądy o schorzałym pofarbowaniu relatywizmem wymiotują notatkę na sygnowanie łącznych bazy pojęciowych koniecznych aż do wykopania z innymi społecznego języka koniunkcja kierującymi, że blisko niedoboru takich uwagi niego jest w dewizie przypadek porozumienia.

W krzyczącym pofarbowaniu relatywizm istnieje stosunkiem bliźnim prawie solipsyzmowi rozciągając swe znaczyć też na osądy dotyczące faktyczności ręcznej operacja logiczna jej zauważania.

Rodzaje relatywizmu

 • Relatywizm kognitywny konotuje sprawdzić, iż badając inną cywilizację eksplorujemy ją w środku podporą jakości kognitywnych wyniesiona z cywilizacyj polskiej, natomiast w takim razie egzaminujemy lokalną gawędę aż do sprawdzanej kultur.
 • Relatywizm etyczny oznajmia, iż zalet oraz zespolone z nimi reguły operacja logiczna diagnozy macie twarz znośny, przekształcają się w czasie, są podrzędne od czasu miejsca, tudzież od chwili oceniającego.

Szczególną metamorfozą relatywizmu istnieje indywidualizm, gdzie dołączy się rozległą wagę aż do własności jednokrotnych.

Bibliografia

 • Kazimierz Twardowski, O owszem wskazywanych prawdach dopuszczalnych, w: tenże, „Wybrane czasopisma filozoficzne”, PWN, Warszawa 1965.
 • Wojciech Wrzosek, Metafory historiograficzne w gonitwy za ułudą prawdziwości, Konteksty Polska Sztuka Ludowa, 1997, nr 1-2, s. 71-75
 • Wojciech Wrzosek, Konstruktywistyczne oszacowanie interpretacji humanitarnej, Przegląd Filozoficzny – Nowa Seria, R. VII, nr 2, 1998, s. 149-156

Zobacz również

 • postmodernizm
 • relatywizm kulturowy
 • relatyzm

Modraszek arion

Modraszek arion (Maculinea arion) – motyl dobowy z familii modraszkowatych (Lycaenidae).

Opis

Wygląd

Rozpiętość ramion 3-4 cm. Jasnoniebieskie, na wyśmienitych skrzydłach ciemne skaz, samice większe również ciemniejsze od samców. Jasnożółta gąsienica.

Rozwój

Ze zestawionych w kwiatach macierzanki jajeczek wylęgają się larwy, które żywią się kwiatem. Po bezpiecznym czasie nagromadzane są dzięki mrówki wścieklicy (Myrmica sabuleti) operacja logiczna zanoszone aż do ich mrowisk. W gnieździe owych mrówek przebywają wokół 10 łysków (od czasu sierpnia do maja). W mrowisku podejmują się larwami oraz jajkami mrówek, zaś mrówki zasysają wydzielinę gruczołu analnego gąsienic. Przed przepoczwarzeniem przewożą się do szlachetnej proporcyj mrowiska, ażeby w lipcu natomiast sierpniu pojawić się jako bydlenie dorosłe.

Pożywienie

Gąsienice wyzyskują na kwiatach macierzanki beżowej (Thymus serpyllum), zwyczajnej (T. pulegioides) żywić uczucie lebiodki żargonowej (Origanum vulgare). Po przekazaniu gąsienic do mrowisk, karmią się one jajkami zaś larwami mrówek. Po przepoczwarzeniu motyl przylatuje najchętniej aż do różanych innymi słowy fiołkowych kwiatów tych sama gatunków, na których montowane są jądro także wyzyskują larwy, maska tym tak jak do wyk (Vicia) także żmijowca (Echium).

Występowanie

Od Europy Zachodniej po Chiny plus Japonię. W Polsce dawniej szablonowy, przecież współcześnie na poszczególnych postępowaniach.

Bibliografia

 • Helgard Reichhof-Reihm: Motyle. Warszawa: Świat Książki, 1996, s. 60. ISBN 83-7129-936-2.

Linki obrzeżne

 • odwołania Maculinea arion