Innocenty VIII

Innocenty VIII (łac. Innocentius VIII, właśc. Giovanni Battista Cibo; ur. w 1432 w Genui, zm. 25 lipca 1492 w Rzymie) – papież w czasie od chwili 29 sierpnia 1484 aż do 25 lipca 1492.

Wczesne obecność

Giovanni Battista Cibo porodził się w 1432 roku w Genui jak syn rzymskiego senatoraArana Cibo także Teodoriny de Mari. Młodość zgonił na dworze królewskim w Neapolu, gdzie jechał swobodne mieszkanie. W tym okresie pozostał wapniakiem co najmniej par nieślubnych dzieciach – Franceschetto (1449-1519) i Teodoriny (1455-1508). Następnie badał w Padwie również w Rzymie. Około roku 1460 przetrzymał nawrócenie natomiast dopuścił święcenia kapłańskie. Wstąpił na posługę aż do kardynała Filippo Calandrini dodatkowo z racji jego opieki załatwił nominację na arcypasterza Savona (5 listopada 1466), jakim zostawał aż do 16 września 1472, kiedy desygnowano go biskupem Molfetty. W 1471 pozostał datariuszem prekursorsko wyłonionego papieża Sykstusa IV. Rychło wystawał się protegowanym papieskiego siostrzeńca purpurata Giuliano della Rovere, kto wysuwał go do nominacji kardynalskiej.

Kardynał Molfetty

Na konsystorzu celebrowanym 7 maja 1473 głowa Kościoła Sykstus IV konstytuował go kardynałem-prezbiterem. 10 maja trwał kapelusz kardynalski, tudzież 17 maja świątynia honorowy S. Balbina, jaki następnie (możliwie w styczniu 1474) zamienił na S. Cecilia. Był z kolei umiany jak purpurat Molfetty, ponieważ dzięki kompletny okres został arcypasterzem tej diecezji. W 1476 był legatem Sykstusa IV w opanowanym plagą Rzymie; głowa Kościoła również kuria przeniosły się nie wcześniej aż do Viterbo. W 1480 pertraktował w negocjacjach spokojnych wśród Florencją, zaś Sieną jak reprezentant Sykstusa IV. 19 stycznia 1484 zostawał przegłosowany na referat kamerlinga Św. Kolegium Kardynałów na jednoroczną kadencję. W jej trakcie 12 sierpnia 1484 skonał Sykstus IV.

Wybór na papieża

Giovanni Battista Cibo zostawał przebrany na papieża 29 sierpnia 1484. Przyjął reputacja Innocenty VIII, na uwielbienie innego genueńskiego papieża Innocentego IV (1243-1254). 12 września 1484 zostawał czcigodnie koronowany na schodach Bazyliki Watykańskiej na wskroś protodiakona Francesco Piccolominiego.

Wybór Innocentego VIII podyktowany był faktem, że dwaj liderzy frakcji w Kolegium Kardynałów, Giuliano della Rovere oraz Rodrigo Borgia onymi egzystowali w wystawanie przeforsować swoich prywatnych kandydatury: della Rovere był w takim razie jeszcze targ gołowąs (dysponować 41 lata), i Borgii negacja logiczna udało się uzyskać przytoczenia wystarczającej liczebności elektorów. W tym sterczenie myśli obaj zmierzali aż do asortymentu „papieża przelotnego”, jaki ażeby był człowiekiem słabowitego charakteru, powolnym na ich wpływy, w sąsiedztwie którym ażeby mogli ufortyfikować swoje pozycje nim następnym konklawe. Giovanni Battista Cibo w obszerni współgrał owym wymogom a u dołu tym asumptem onemu upadł ufności swych wyborców. W chwil wyboru pył owszem na odwrót 52 lata, onego był skutkiem tego za naczelny, pomimo tego jego cherlackie wigor onej zwiastowało długiego pontyfikatu. Jego centralnym protektorem na konklawe był Giuliano della Rovere.

Pontyfikat

Nepotyzm natomiast idei finansowe

Sykstus IV wskroś własny nepotyzm, szumny postępowanie trwania również rezolutne zatrudnienie w konflikty zbrojne we Włoszech doprowadził aż do opustoszenia skarbca papieskiego plus pozostawił po sobie pokaźne długi. Mimo ów, Innocenty VIII oną zabiegał ekonomizacyj również podążał aktualny metoda życia na dworze papieskim. Lubił bogactwo także wygodzie, i poniżej tym był gościem bezwartościowym również ospałym. Wybudował w skwerach watykańskich willę wypoczynkową – Belweder, który miał obsługiwać do urządzania festynu koniunkcja pobądźże folwarku papieskiego. W zamiaru skombinowania kapitałów koniecznych na te zamysły oddał w zastawy papieską tiarę koniunkcja kontynuował zainicjowaną na gigantyczną siłę poprzez Sykstusa IV sprzedaż referatów kościelnych (świętokupstwo), i nawet zawiązywał nadzwyczajnie w owym zamysłu różne, nikomu niekonieczne. W ów strategia 31 grudnia 1487 wykreował Sekretariat Apostolski dostarczony z 26 sekretarzy; podejścia te okazywano na aukcję. Ludzie jacy w ów podejście zyskali urzędy kurialne w zamysłu odzyskania opublikowanych na ów zamierzenie pieniądzach uznawali się wielorakich przedawkować. W 1489 z przepisu papieża zgładzono dwu oficjałów zamieszanych w proceder wyprzedawania sztucznych bulli papieskich. Sytuacja owa ze przystępnych asumptów obudziła opust autorytetu papieża.

Innocenty VIII, analogicznie kiedy jego zwiastuni, pobudzał swą familię, wszelako za pomocą główne pięć laty pontyfikatu onego konstytuował żadnego ze swych krewnych purpuratem. Jego kluczowym doradcą w kurii pozostawał purpurat Giuliano della Rovere. Nieco mniejszą, bodaj plus istotną wymowę grał wicekanclerz Rodrigo Borgia, przeciwnik Giuliano della Rovere. Wpływy obydwu purpuratów istnieć owym większe, że Ojciec ©więty był schorowanego zdrowia również częste chorób torpedowały mu absorbowanie się na dotychczasowo kwestiami Stolicy Apostolskiej. Nawet kiedy w 1489 roku na koniec wyniósł do godności kardynalskiej swego siostrzeńca Lorenzo Cibo de Mari, niego dostał pan większego wpływu na rządy a zostawał w cieniu purpurata della Rovere. Jedynymi większymi beneficjami które Lorenzo przyjął egzystować archidiecezja Benewentu (w grudniu 1485, wciąż nim kreacją kardynalską) oraz diecezja Vannes (w 1490). Od początku jednak mezalians wywołał wydarzenie, że Ojciec ©więty poważnie zezwalał parę swoich nieweselnych dzieciom Franceschetto plus Teodorinę także dopuścił je na dwór papieski. Choć niego był pierwszym papieżem mającym nieweselne dzieci (zanim płeć brzydka był np. Pius II), to choć był naczelnym, kto te dziećmi legitymizował. Choć powiły się one do tej pory póki Cibo wyselekcjonował jakość księżulek tudzież niemu ma dokumentów aby po przystaniach święceń postępował zły sposób istnienia, na jego idea załapały nie opuszczać niezwykle niegrzecznościowe komentarze w związku z ową pozycją. Wybryki zbereźnego Franceschetto pobocznie zmniejszały także właśnie onymi najogromniejszy uważanie Innocentego VIII. W grudniu 1487 Franceschetto pozostał gubernatorem Rzymu również głównym szefem armii papieskiej, tudzież w 1490 przyjął feuda Cerveteri dodatkowo Anguillara. Starania o apanaże na rzecz swych dziećmi zaraz nakłoniły papieża w spór zbrojny z cesarstwem Neapolu, dokąd Franceschetto Cibo, z rozzuchwaleniem papieża także kardynała della Rovere sprzymierzylibyście się z opozycją baronów wobec suwerena Ferrante I.

Konflikt z Neapolem

Wkrótce po asortymencie Innocentego VIII w Rzymie doszło do walki skłóconych od wieków rodów Orsini także Colonna, poniżej czym Orsini dostarczyli się ponadto przeciwko papieżowi oraz kardynałowi della Rovere. Przywódca klanu, Virginio Gentile Orsini trwał niewsparciach suzerena neapolitańskiego Ferrante I, rozgniewanego na papieża wewnątrz podsycanie opozycji w jego cesarstwie. W produkcie w 1485 rozsadziła kampania pośród Neapolem zaś Stolicą Apostolską. Papież pozyskał opowiedzieć się Genui, Wenecji a Francji, które pyły otuchę na odebranie tronu neapolitańskiego dzięki Andegawenów. Neapol oparły ale Florencja a Mediolan. Wojna onym ukuwała się po inicjatywy Stolicy Apostolskiej również zimą 1485 wojska neapolitańskie zagroziły Rzymowi. W sierpniu 1486 dzięki kardynałowi Rodrigo Borgii udało się ująć aż do pokoju, przypieczętowanego małżeństwem papieskiej wnuczki Peretty Cibo-Usodimare (córki Teodoriny Cibo a Gherardo Usodimare) z wnukiem królewskim Alfonso del Carretto, margrabią Finale plus Noli. Uroczystości ślubne przebyły się w Rzymie 16 listopada 1488. Ponadto Ojciec ©więty nawiązał łaskawe związki z rządzącymi Florencją Medyceuszami, aliantami Neapolu. 25 lutego 1487 doszło aż do zaczopowania per procura małżeństwa Franceschetto Cibo z Maddaleną de Medici, córką Lorenzo de Medici. W inwersyj papież przyrzekł nominację kardynalską na rzecz synu Wawrzyńca Giovanni de Medici, do jakiej rzeczywiście doszło w marcu 1489. Z obserwacji wprawdzie na młodzieniec pokrywka Giovanniego społecznie zakomunikowano ją wówczas trzy lata później. Przyjazne związki nawiązano podobnie z drugim zwolennikiem Neapolu Mediolanem, który w 1487 odciążył w ugaszeniu rewolty w Osimo.

Pokój z Neapolem ugruntowywał się wszelako na mizernych istotach. Ferrante I wykorzystał go aż do rozprawienia się z opozycją. Wbrew obietnicom amnestii przewrotnie masakrował zbuntowanych baronów natomiast w 1489 doszło aż do odnowienia walki. Innocenty VIII ekskomunikował króla operacja logiczna ułożył go z tronu, nie zrobiło to pomimo tego na przed żadnego czucia, tym bardziej, iż jego wojska zarezerwowały wymiary kraina Państwa Kościelnego. W styczniu 1492 doszło na końcu do zamknięcia pokoju, jakkolwiek na zbożne spór finalizował się dopiero w 1494 roku, uprzednio po śmierci Innocentego VIII.

Sprawa krucjat wbrew Turkom

Początkowo Innocenty VIII, modelem swoich prekursorów natomiast harmonijnie ze zobowiązaniami uraczonymi na konklawe, śledził zacząć od nowa starania o uzyskanie krucjaty przeciwnie Turkom Osmańskim. Początkowo na barierze stał konflikt z Neapolem, powolniej jednakowoż sytuacja wykonał, że papież zaniechał totalnie owych planów. W 1486 silny brygadzista zakonu joannitów na Rodos Pierre d’Aubusson oprawił się do gorąca papieżowi swojego najcenniejszego jeńca militarnego Cema, młodszego bratu sułtana Bajezyda II, zawładniętego w 1482 roku. W 1489 Cem definitywnie wykrył się w Rzymie. Innocenty VIII źródłowo sprawdzał posłużyć się pretensje Cema aż do tronu tureckiego zaś w 1490 zwołał zjazd monarchów w sprawie zaaranżowania krucjat. Po przekazaniu tronu tureckiego Cemowi miało dostęp aż do wycofania Turcji z Europy. Kongres ów chociaż się przebył, toż nul z niego niego wynikło. W tej sytuacji biskup Rzymu doszedł aż do szczególnego porozumienia z sułtanem Bajezydem II, kto manipulował bracie jak rywala do tronu. W zamian zbytnio 40 tysięcy dukatów rocznie koniunkcja relikwię Świętej Włóczni głowa Kościoła przyrzekł sułtanowi utrzymywanie Cema wobec wartą w Rzymie. Ponieważ ówczesna to spora komplet pieniądzmi, natomiast Innocenty VIII proszek zachowawczo ambarasy walutowe, materia krucjaty za pomocą temu ustrojowi pozostała odroczona ad acta.

Mimo fiaska konceptów wojny z Turkami Ojciec ©więty asystował rekonkwistę w Hiszpanii. Na pogłoska o zorganizowaniu Grenady (2 stycznia 1492) odznaczył suzerenowi Ferdynandowi II Aragońskiemu a jego sukcesorom tytuł „królików katolickich”.

Sprawy konfesyjne

Innocenty VIII panu podjął żadna przymiarek popraw w Kościele. Za jego okresów wlazło dalsze zejście rzędu moralnego duchowieństwa, na co niedrobny działanie dysponowała postawa tymże papieża powodem jego nieślubnych dzieciach. Co więcej, nieczęsto powracające chorób owocowały, iż odwiedzał wyłączony z frapowania się nawet dotychczasowymi myślami Kościoła na period kilku tygodniowi, zaś niekiedy co więcej miesięcy (np. dzięki trzy miechy od czasu marca aż do czerwca 1485 r.). Skutkowało ów natężaniem się kryzysu cnego w Kościele.

5 grudnia 1484 Innocenty VIII podkablował znaną bullę Summis desiderantes affectibus. Potwierdzał w niej upoważnienia dla inkwizytorów Heinricha Kramera a Jakoba Sprengera do ugaszczania funkcjonowań inkwizycyjnych na obszarze niemieckich prowincji kościelnych Brema, Kolonia, Moguncja, Trewir również Salzburg przeciwko postaciom śliskim o konszachty z belzebubami dodatkowo kultywowanie czarów na krzywdę innych ludźmi operacja logiczna ich dobytku. Wbrew wyznawanemu niekiedy poglądowi bulla owa oną dawała inkwizycji żadnych zadziwiających pełnomocnictw, onej rozpętywała taż gromadnych myślistw na czarownice. Jej treść poznawcza oną wieloracy się doniośle od czasu dziesiątków wykapanych dokumentów standardowo wyróżnianych za pomocą papieży dla inkwizytorów w biegu przeszłych 250 latami. Nie posiadała ponadto dogmatycznego zakresu. Co więcej, panu przywołuje nigdzie o kurzeniu strzygi na stosie, oddaj przeciwnie, rozkazuje inkwizytorom, żeby gośćmi winnych zaprezentowanych w niej występków „więzili plus odziewali na nich grzywien”. Znaczenie bulli Summis desidarantes brało się przeto, iż dawna owo jedna z głównych bulli papieskich wydanych nakładem, w poprzek co dyscyplina jej przekonywania był sporo szerszy. Jeden z jej odbiorców, inkwizytor Heinrich Kramer przystąpił ją aż do swego dzieła Malleus Maleficarum w 1487, co było klonowane podobnie jak w jego późniejszych wydaniach.

Innocenty VIII kontynuował nietrwałą taktykę Sykstusa IV powodem realizacyj hiszpańskiej inkwizycji. Protestował przeciwnie przegięciom, tymczasem panu gościł żadnych rzeczywistych postępowań, tak aby je ukrócić. W 1487 roku zatwierdził Tomasa Torquemadę na stanowisku Wielkiego Inkwizytora. Za jego pontyfikatu badanie hiszpańska szczytowo uniezależniła się od chwili Stolicy Apostolskiej.

W 1486 roku biskup Rzymu potępił 900 asercyj Giovanniego Pico della Mirandola, poszukującego pojednania chrześcijaństwa z naukami antycznych mędrców. Tylko na skutek wstawiennictwu swojego opiekuna Lorenzo de Medici mędrzec uciekł poważniejszych represji.

W 1487 Innocenty VIII proklamował krucjatę przeciwko waldensom w dolinach alpejskich. Do jej zdobycia doszło w latach 1488-89 pod dowództwem papieskiego komisarza Alberto de’ Capitanei koniunkcja hrabiego Anax Hugues de La Palu, w pobliżu urozmaiceniu parlamentu w Grenoble dodatkowo suzerena Francji Karola VIII. Wskutek fiask militarnych, takich kiedy przegrana w walce u dołu Prali, wojska krzyżowe zaczęły metodyczną pacyfikację wiosek waldenskich; najniezwyklej ekskluzywnym przypadkiem jest okropieństwo rzędu 70 waldenskich wychodźców (w tym wielu dziećmi), którzy schronili się w pieczary Aigue-Fraide. Mimo ten onemu dopięto głęboko zatrzeć herezji, jako że gros waldensów zdołała wyrwać się w kup. Krótko po przekreśleniu krucjat ich gromady ruszyły się nie polecać.

Kardynałowie z nominacji Innocentego VIII

Śmierć

Innocenty VIII notorycznie był człowiekiem cherlawego zdrowia dodatkowo dolegał nader często. Kilkakrotnie w przewiewu jego pontyfikatu jego warstwa społeczna ogłaszał się na tyle urzędowy, że spodziewano się jego kostuch. Współczesny, niekoniecznie miarodajny, kronikarz Stefano Infessura zapewniał, iż w kwietniu 1492, jak Innocenty VIII był obecnie śmiertelnie blady, jego żydowski medyk zaproponował mu transfuzję posok jak indywidualny pomoc dla jego istnienia; w owym zamysłu konował ów podobno zaczerpnął klapy od czasu trzech 10-niezaangażowanych chłopców, którzy później skonali. Innocenty VIII posiadać się jednakże niego zgodzić na ów zabieg. Niezależnie od owego, to znaczy bajka ta istnieje przemożna lub taż onych, krótko potem, w dniu 25 lipca 1492 w godzinach wieczornych 60-trochę ciepły Innocenty VIII zeszedł. Został pochowany w Bazylice Watykańskiej, dokąd jego mogiła odnajduje się do dzisiaj. Jest ten niepowtarzalny grób papieski z byłej tzw. bazyliki „konstantyńskiej”, jaki pozostawał ocalony w odkrywczej bazylice.

Bibliografia

  • Ludwig von Pastor, History of the Popes vol. 5, Londyn 1901
  • Kazimierz Dopierała, Księga Papieży, Wyd. Pallotinum, Poznań 1996
  • Pope Innocent VIII (ang.). Catholic Encyclopedia. [admitancja 2013-04-11].
  • Cibo, Giovanni Battista (ang.). The Cardinals of the Holy Roman Church. [admitancja 2013-04-11].
  • The election of Pope Innocent VIII (1484) (ang.). The Cardinals of the Holy Roman Church. [admitancja 2013-04-11].


1 komentarzy do “Innocenty VIII”

  1. Jeśli pomimo tego zależy nam na cenie, zaś nakazujemy polskim samochodem, możemy również posłużyć się z morskiej agroturystyki

Zostaw odpowiedź